WYRY - BITWA O GOSTYŃ

W sobotę 20 maja 2023 r. w Gostyni w gminie Wyry  już 16 raz  odbyła się historyczna inscenizacja walk z września 1939 r.nazywana przez historyków Bitwą Wyrską   po raz kolejny do Gostyni zawitały tłumy. Grupy rekonstrukcyjne nie zawiodły i znowu dały piękny pokaz.  Narrację prowadził niesamowity prof. Andrzej Olejko. Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939. Oprócz samej rekonstrukcji, uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć kawalerię i sprzęt Wojska Polskiego. Dla chętnych otwarty został również schron bojowy Sowiniec.  

Zapraszam do zdjęć :Rozwiń

LEKCJA HISTORII W KRZEPICACH

W czwartek 16 marca 2023 r. o godz. 18.00 odbyła się Żywa Lekcja Historii w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach poprowadzona przez Stowarzyszenie Rekonstruktorów Historii Helle Berg z Opatowa. Zaprezentowane zostały m.in. mundury różnych formacji wojskowych, repliki broni używanej podczas I i II wojny światowej. Pokazane zostały zdjęcia i  filmy z rekonstrukcji historycznych w których mieliśmy zaszczyt wystąpić. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wieczór należał do udanych.  

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń

SOBOTA Z HISTORIĄ

W sobotę 12 listopada 2022 r. braliśmy udział w spotkaniu pozytywnie zakręconych osób. Było historycznie i edukacyjnie. Najpierw złożenie kwiatów przy pomniku na cmentarzu w Parzymiechach, a potem poszukiwania śladów walk pierwszego boju 83 p.p Strzelców Poleskich z września 1939 r. pod Parzymiechami, a na koniec zwiedzanie Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha. Podziękowania dla organizatora spotkania : Grupy Perun z Częstochowy, Dworku Lipie,Muzeum 303, Radosława Hermana. Pozdrowienia i podziękowania dla wszystkich osób i grup które przybyły na to spotkanie.

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń