BITWA O BUDZISZYN

W sobotę  9 września 2023r.w Opatowie już po raz 10 odbyło się widowisko  historyczne ukazujące męstwo polskiego żołnierza podczas operacji łużyckiej. W kwietniu 1945 roku 2. Armia WP, dowodzona przez gen. Karola Świerczewskiego brała udział w kilkudniowej bitwie z niemieckimi wojskami Grupy Armii "Mitte".Zła ocena sytuacji oraz błędy w dowodzeniu 2. Armią spowodowały ogromne straty po stronie polskiej. 

https://bit.ly/3PdWfFH

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń

FALAISE 1944

W niedzielę 30 lipca 2023 r. na zamku w Podzamczu k. Ogrodzieńca odbyła się rekonstrukcja historyczna ukazująca bój spontaniczny zwiadu zmotoryzowanego  I Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka z jednostkami niemieckimi pod Falaise w 1944 r.  Imprezie plenerowej towarzyszył  szereg dodatkowych pokazów: otwarte dioramy wojsk różnych formacji biorących udział w działaniach wojennych tamtego okresu, ich życie w obozach, uzbrojenie, wyposażenie, pojazdy, życie codzienne na froncie wojennym.

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń

ROZBIĆ WIĘZIENIE UB

W piątek 28 lipca 2023 r. o godz.21 w Kielcach już po raz 15 odbyło się widowisko przypominające wydarzenie sprzed 78 lat. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. więzienie przy ulicy Zamkowej opanowane zostało przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. W wyniku brawurowej akcji uwolniono 354 więźniów. Wcześniej przywołana   została postać błogosławionego ks. Józefa Pawłowskiego zamęczonego przez Niemców w Dachau 9.01.1942 r.. „Mało kto wie, że ksiądz Pawłowski był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, członkiem zespołu wywiadowczego przy komendancie ZWZ okręgu kieleckiego. Miał uprawnienia nadane przez Polski Czerwony Krzyż i mógł odwiedzać obozy jenieckie, w których przebywali polscy żołnierze. Stąd przekazywał do podziemia informacje co się dzieje w tych obozach, a z drugiej strony przekazywał grypsy”. Tuż przed widowiskiem  bohaterów pamiętnej akcji uczczono salwą honorową, złożeniem kwiatów i zniczy.

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń