MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO W KRAKOWIE

W środę15 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Pochłonęły nas całkowicie samoloty z czasów II wojny światowej: PZL P 11 c, PWS – 26,Messerschmitt Bf 109 ,JU – 52,  Supermarine Spitfire LF Mk. XVI E w barwach Dywizjonu 308 i wiele innych   /warto dodać, że  samoloty z I wojny światowej i nasza P11c to prywatna kolekcja Goeringa /. Odbyliśmy krótkie spotkanie z  Dyrektorem Muzeum Panem Tomaszem Koseckim. A zaszczytem było zasiąść za sterami legendy.

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń

OPATÓW - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W sobotę 11 listopada 2023 r. w Opatowie odbyły się Uroczystości związane ze 105 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 11.00 została odprawiona Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny przez ks. gen. Zenona Pawelaka, który wygłosił płomienne Słowo Boże. We Mszy św. uczestniczyli m.in. Rekonstruktorzy, Poczty Sztandarowe, K.G.W.,K.Ż.R. O godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nastąpił ciąg dalszy Uroczystości. Mogliśmy zobaczyć Akademię z udziałem uczniów naszej szkoły, posłuchać piosenek, podziwiać tańczące dzieciaki, posłuchać Orkiestry Dętej ze Złochowic. Z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w Żywej Lekcji Historii poprowadzonej przez prof. Andrzeja Olejko pt.,, Pokolenie Powstania Styczniowego zwycięskie w listopadzie”. Ten niezwykły wieczór został zakończony pokazem sztucznych ogni i poczęstunkiem. Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń

BITWA O BUDZISZYN

W sobotę  9 września 2023r.w Opatowie już po raz 10 odbyło się widowisko  historyczne ukazujące męstwo polskiego żołnierza podczas operacji łużyckiej. W kwietniu 1945 roku 2. Armia WP, dowodzona przez gen. Karola Świerczewskiego brała udział w kilkudniowej bitwie z niemieckimi wojskami Grupy Armii "Mitte".Zła ocena sytuacji oraz błędy w dowodzeniu 2. Armią spowodowały ogromne straty po stronie polskiej. 

https://bit.ly/3PdWfFH

Zapraszam do zdjęć :

Rozwiń