Niespełna 8 km od Opatowa znajduje się Danków, który w tym roku obchodzi swoje 800 lecie. Osiem wieków historii budzi ogromny szacunek. Pierwsza wzmianka o Dankowie pochodzi z roku 1217, w którym to odbyło się spotkanie Leszka Białego z Henrykiem Brodatym i Władysławem Laskonogim. Przebywał tu również Bolesław Wstydliwy, Henryk Wrocławski i Władysław Opolski. W 1283 r. Danków jest wymieniany jako miasto. W 1474 r. przez 6 tygodni przebywał tu król Kazimierz Jagiellończyk. W XVII wieku Danków należał do Warszyckich. Podczas ,,potopu szwedzkiego” zamek nie dostał się w ręce wroga. W 1657 r. na zamku przebywał król Jan Kazimierz.
7 sierpnia 1767 r. od uderzenia pioruna spłonęły budynki forteczne, wieża, dach Kościoła oraz okoliczne zabudowania. Od tego momentu forteca w Dankowie zaczęła popadać w ruinę. Polecam zwiedzanie tego uroczego miejsca.
Zdjęcia:
RozwińW odległości 6 km od Opatowa są położone Krzepice. Pierwsza wzmianka o Krzepicach pochodzi z 24 sierpnia 1356 r. kiedy to król Kazimierz Wielki wystawił przywilej lokacyjny na prawie niemieckim. W 1357 r. Krzepice uzyskały prawa miejskie. Podczas ,,potopu szwedzkiego” zamek został zdobyty i zniszczony. Podczas II wojny światowej mieszkańcy wyznania mojżeszowego byli wywożeni i mordowani przez Niemców. Pozostały po nich nieme ślady historii m.in. ruiny bożnicy, zabytkowy cmentarz żydowski. Przy rynku znajduje się przepiękna Świątynia Kanoników Regularnych (obecnie Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła). Polecam zwiedzanie miasta króla Kazimierza Wielkiego.
Zdjęcia:
RozwińOkoło 3 km od Opatowa w kierunku Rębielic Królewskich warto skręcić w boczną dróżkę i zobaczyć nieczynny już kamieniołom. Ciekawe i malownicze miejsce do fotografowania albo kręcenia filmów począwszy od wojennych do horrorów. Polecam to magiczne miejsce. Około 300 m. w prawo od kamieniołomu, znajdują się trzy stare piece hutnicze, pamiątka dawnych czasów i ciężkiej, mozolnej pracy.
Zdjęcia:
Rozwiń